İnverter nedir?

İnverter nedir?

20.05.2015

İnverter Nedir?

İnverter adı verilen cihazlar (evirici adıyla da bilinir) akü yada akü grubunda depolanan elektrik enerjisini ev ve işyeri gibi mekanlarda kullanılan alternatif gerilime çeviren cihazlardır. İnverter cihazları 12V, 24V yada 48V DC akü gerilimini 230V AC (50Hz) olarak şebeke elektriği formuna dönüştürürler. Bu şekilde inverter kullanarak evlerde kullanılan televizyon, aydınlatma lambaları, bilgisayar ve diğer çeşitli elektrikli aletleri akü yada birden fazla aküden oluşan bir sistemdeki enerjiyi kullanarak çalıştırabilirsiniz. İnverter kullanarak ev haricinde araba, karavan, tekne, kamp yerleşimleri gibi değişen ortamlarda da elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İnverter çıkış dalga şekilleri

İnverterler çıkış dalga şekilleri açısından genel olarak modifiye sinüs inverter ve tam sinüs inverter olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki tür inverter farklı dalga şekillerine sahip alternatif elektrik çıkışı verirler.

Modifiye sinüs inverter

Modifiye sinüs dalga formu aslında tam sinüs biçiminin taklit halidir diyebiliriz. Kare dalga seviyeleriyle sinüse benzer bir dalga elde edilmektedir. Modifiye sinüs inverterler fiyat açısından avantajlı olmakla beraber TV, bilgisayar, küçük ev aletleri, lambalar vs. cihazları sorunsuz çalıştırmaktadır. Dalga şeklindeki bu ince farkı bazı televizyon ve bilgisayarlar (profesyonel ve endüstriyel cihazlar) algılayabilmektedir. Bu durum cihaza zarar vermese de bazı sorunlara neden olabilir (ör: televizyon ekranında ince bir çizgi görülmesi).

Tam sinüs inverter

Tam sinüs dalga formu aynen evlerde bize şebeke elektriği olarak ulaştırılan elektriğin dalga formudur. Çok temiz ve iyi kalite olan bu dalga formundaki elektrik akımı dalga türleri içinde en iyisidir. Bu yüzden tüm ihtiyaçlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Tam sinüs çıkışı sağlanarak çalıştırılan cihazlar daha az ısınır ve daha sağlıklı çalışırlar. İnverter kullanarak motor, klima, buzdolabı çalıştırılacaksa yada endüstriyel cihazlar için tam sinüs inverter tavsiye edilmektedir.