Neden temiz enerji?

Neden temiz enerji?

Tertemiz bir dünya

Fosil yakıtlar bir gün bitecek, fakat artıkları bize yaşanılmaz bir dünyayı miras bırakacak, rüzgar ve güneş ise bize sunulan , değerini bilemediğimiz  tertemiz kaynaklardır.

Üretimin onuru

Temiz enerji; her evden, her tesisten, ülke üretimine yapılan bir katkıdır. Güneş veya rüzgar yeterli iken küçük yatırımlar sisteme destek verir. Güneş enerjisi açısından Avrupa ülkeleri bizden çok daha dezavantajlı durumda olmalarına rağmen konutlarda  devlet tarafından desteklenen ciddi yatırımlar gerçekleştirmişler ve bu yatırımlarına artarak devam etmektedirler.

Güçlü bir yedek enerji

Yapacağınız yatırım günlük kullanımlarınıza ilave olarak, size her an karşılaşabileceğiniz elektrik kesintilerinde uzun süreli yedek enerji   kaynağı olarak hizmet edecektir. Bugünden öngöremeyeceğimiz, temenni edilmeyen acil durumlarda paha biçilemiyen faydalar sağlıyabilir. En basit örnek olarak, çok önemli bir milli maçın ortasında kesilen elektrikle karşılaşıldığında, komşularla birlikte maça sizin evde devam etmenin hazzına paha biçilemez. Bir başka önemli örnek ise elektrikler kesildiğinde çalışmayan doğalgaz kombi cihazları basit bir sistem ile çalışır halde tutulabilir. Alarm sistemleri, haberleşme sistemleri, acil  ikaz sistemleri vb. gibi çok önemli örnekler çoğaltılabilir.

Hayalperest değil, gerçekçi yatırım

1,5 kW 'lık bir rüzgar jeneratörü veya 300 watt'lık güneş paneli ile evinizin tüm elektrik ihtiyacını karşılarız.. diyenlere lütfen inanmayınız. Bilimsellikten uzak abartılı teklifler sizi yanıltacak ve  bu sistemlere karşı güvensizlik yaratacaktır.
Rüzgar jeneratörleri; yüksek ve etrafı açık olan şehir dışındaki alanlar için daha uygundur. Buna ilave olarak sisteme PV( fotovoltaik) paneller (güneş panelleri)  ilave edilmesi tavsiye olunur.
Şehir içi (yoğun yerleşimli) alanlarda  güneş panelleri  daha uygundur.

Elektriği olmayan, benzin veya dizel jeneratörle çalışan, şebekeden uzak yerler için rüzgar jeneratörü veya güneş panelleri son derece uygun ve kazançlıdır.

Yatırımların geri dönüş süresi  normal şartlarda 5-6 seneden kısa olmamaktadır. Kurulacak sistemlerin ortalama 20-25 yıl ömürlü olduğu düşünülürse, uzun vadede kârlı bir yatırımdır. Çevreye olan pozitif katkısı ve yedek enerji olarak faydaları da düşünüldüğünde tercih edilebilecek bir yatırımdır. Bilinçsiz ve yetersiz projeler size fayda sağlamak yerine sizi uğraştıracak yeni elektromekanik çöpler yaratabilir.